تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - فلج شدن سرباز وظیفه بختیاری بر اثر تنبیه (+عکس)

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

فلج شدن سرباز وظیفه بختیاری بر اثر تنبیه (+عکس)

نویسنده :guest guest
تاریخ:سه شنبه 22 مهر 1393-07:11 ب.ظ

فرزاد فتاحی ناغانی سرباز وظیفه‌ای که قطع نخاع شده است، بر اساس شواهدی که ارائه می کند در حین خدمت سربازی در زاهدان در تاریخ ۲۱/۹/۸۸ تحت تنبیه فیزیکی قرار گرفته و سپس به مدت ۹۶ ساعت در سلول انفرادی حبس و پس از آن موظف به انجام کارهای سنگین می گردد که نهایتاً منجر به قطع نخاع وی می گردد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنیانیوز) به نقل از رویش، منزل فتاحی ناغانی در حاشیه ملک شهر اصفهان، منزل کوچکی بود؛ کمتر از ۷۰ متر. منزل نیمه سازی که از دو سال پیش به این طرف دست نخورده باقی مانده بود؛ در حاشیه ی ملک شهر اصفهان؛ پدر و مادری با حدود ۵۰ سال سن که بعد از گذشت بیش از یک سال و هفت ماه از آن سهل انگاری هر روز ضعیف تر از دیروز به تر و خشک نمودن فرزند ۲۱ ساله شان می پردازند. یك برادر کوچکتر از خود نیز داشت.بعد از خانه نشین شدن فرزاد، بیمه‌اش قطع شده و با گذشت بیش از ۱۹ ماه، نه کمک مالی، نه حق نگهداری از بیمار و نه دیه ای پرداخت شده است. مخارج به طور کل برعهده‌ی خودشان بوده است (بنا بر اظهارات پدر، این حادثه در طول مدت تنها ۷ ماه، بیش از ۱۵ میلیون تومان بدهکاری برای خانواده ایجاد کرده است). مشكل بیمه ی او به تازگی برطرف شده بود. اینک فرزاد که دوره آموزشی خود را در صحت کامل جسمانی در خوزستان پشت سر گذاشته بود، به لطف تدابیر فرماندهی ... زاهدان از قسمت ناف به پایین دچار فلج کامل گردیده است.

از هم صحبت شدن با پدر فرزاد، فقط احساس تاسف در آدمی زنده می شود. کسی که بیش از ۴ سال از عمر خود را در جبهه های جنوب گذرانده بود و مانند بسیاری دیگر از همرزمانش هیچ مدرکی برای نشان دادن خدمتش به "خلق الله" نداشت تا خدمتش نزد "الله" بیشتر محفوظ بماند، که شاید اگر آن مدارک بود، فرزادش را از خدمت معاف می کرد تا اینگونه شاهد پرپر شدن جگر گوشه اش نباشد.

بیشترین چیزی که در کلامش موج می زد، حس دلسوزی و نگرانی بود، آن هم نه برای فرزند خویش که برای کشور و دیگر فرزندان و سربازان این مرز پرگهر؛ بعد از دوسال دوندگی، بسیاری از نقاط ضعف و نارسائی ها را دریافته بود و بیشترین فریادش برای این بود که این نارسائی ها رفع شود، آن هم برای دیگران. عمق مشکلاتش را با نامه نگاری های فراوان برای ارگان های رسمی و اغلب مقام های قانونی کشور فرستاده بود، اما کوچکترین یاری دریافت نکرده بود.

از بی عدالتی ها و بی انصافی هایی که در حق او و فرزندش روا داشته بودند گفت، از تهدیدهایی که شده بود تا دست از احقاق حق خود بردارد. از بی اهمیتی جان و وقت مردم در نزد مسئولین گفت و اینکه بجای اینکه فرد مسئول در این حادثه را مجازات کنند، تازه به او ترفیع نیز داده اند. تمام راهکارهای قانونی را رفته بود و آرزو داشت تا به حقش از طریق قانون برسد، شاید که تمام باورهایش و آنچه برای آن جنگیده بود بیش از این در ذهن خود و خانواده اش بی ارزش نشود.

اما داستان از این قرار است که فرزاد فتاحی ناغانی سرباز وظیفه‌ای که بر اساس شواهد موجود در حین خدمت سربازی در زاهدان در تاریخ ۲۱/۹/۸۸ تحت تنبیه فیزیکی قرار گرفته و سپس به مدت ۹۶ ساعت در سلول انفرادی حبس و پس از آن موظف به انجام کارهای سنگین می گردد. در این بین از درد کمر شکایت می کند که در تاریخ ۳۰/۹/۸۸ مورد معاینه توسط بهیار پادگان قرار گرفته که صرفا به تجویز پماد و مسکن منجر می شود. پس از این مدت، سرباز وظیفه دچار اختلال حرکت اندام تحتانی شده که به بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) زاهدان اعزام و در تاریخ ۱/۱۰/۸۸ پذیرش می شود. در تاریخ ۲/۱۰/۸۸ با تشخیص احتمال آبسه اپیدورال (آبسه نخاعی) و با هماهنگی سرویس جراحی اعصاب به بیمارستان خاتم الانبیا(ص) زاهدان اعزام می شود. در همان تاریخ پس از اقدامات تشخیصی (MRI) و مشاوره تخصصی تحت عمل جراحی تخلیه آبسه ناحیه اپیدورال نخاع قرار گرفته و پس از آن نیز تحت اقدامات درمانی و آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد. در تاریخ ۱۷/۱۰/۸۸ از بیمارستان مرخص شده، به تهران مراجعه نموده و در بیمارستان بعثت ناجا بستری می‌شود. نهایتا در تاریخ ۴/۱۱/۸۸ از بیمارستان مرخص و به منزل فرستاده می‌شود!
پس از آن با ارجاع شکایت و با تشکیل جلسات کمیسیون پزشکی و پزشکی قانونی، درحالی که نامبرده براساس معاینات بالینی و گزارش پزشکی قانونی و مشاوره‌های تخصصی دچار فلج اندام تحتانی دوطرفه شده و از کار افتاده تلقی گردیده است؛ نتیجه کمیسیون بدین شکل اعلام می گردد:

" نامبرده مبتلا به عارضه حاد آبسه نخاعی بوده که هر چه سریعتر لازم بوده تحت معاینه‌ی پزشکی و اقدامات درمانی و جراحی قرار می‌گرفته که در صورت اقدام پزشکی به موقع قابل درمان کامل بوده است. بر اساس مدارک و شواهد موجود و اظهارات طرفین، کوتاهی و سهل انگاری توسط مسئولین مربوط نسبت به شکایت و علائم بیمار صورت گرفته و از زمان اعلام مشکل کمر درد توسط بیمار تا اعزام به بیمارستان چندین روز فاصله افتاده و بر اساس پرونده بیمارستانی نیز از دو روز قبل از پذیرش بیمارستان اختلال حرکتی و علائم عصبی داشته که به جای معاینه توسط پزشک، توسط بهیار پادگان ویزیت و مسکن تجویز شده است! تاخیر در تشخیص و اقدامات درمانی و جراحی منجر به بروز عوارض و مشکلات فعلی بیمار شده و قصور مسئولین نظامی پادگان مربوطه در این زمینه بدلیل عدم معاینه پزشک در پادگان و تاخیر در اعزام و انجام اقدامات درمانی محرز است که قصور مزبور به طور کامل (صد در صد) منجر به بروز عوارض فعلی برای نامبرده شده است."
حال سوال اصلی این است که در این میان چه کسی پاسخگوی خانه نشین کردن و فلج نمودن یک نیروی جوان کشور است که تحت مسئولیت قوای نظامی قرار گرفته است و چه کسی پاسخگوی بر باد دادن عمری زحمت یک پدر و مادر است که اینک در سنینی که بایستی به ثمر نشستن تلاش شان را نظاره کنند صبح و شام به دنبال تهیه‌ی قرض و وام شوند تا با مرارتی دوچندان فرزند از کار افتاده را اداره نمایند! چه کسی پاسخگوی آینده‌ی ویران شده‌ی اوست؟! واقعا چه کسی پاسخ‌گو است؟!تکذیبیه نیروی انتظامی: 

فلج‌شدن یك سرباز در اثر تنبیه تكذیب شد 

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح گفت: خبر فلج شدن سرباز به دلیل تنبیه با توجه به تحقیقات به عمل آمده كذب محض است.

براساس مطلب ارسالی معاونت فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادكل نیروهای مسلح به رسانه های منتشر کننده خبر سرباز فرزاد فتاحی ناغانی، سردار موسی كمال جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح در خصوص خبری كه از سوی بعضی از رسانه‌های گروهی تحت عنوان فلج شدن سرباز به دلیل تنبیه، انتشار یافته بود، اظهار داشت: مسئولین نیروهای مسلح در این خصوص بسیار حساس هستند و اگر ظلمی به احدی از سربازان صورت گرفته باشد، باید مسبین حادثه شناسایی و به اشد مجازات برسند و حق مظلوم اعاده شود.

كمالی پیرامون بررسی صورت پذیرفته در خصوص فلج شن سرباز به‌دلیل تنبیه، گفت: سریعا به دستور رئیس ستاد كل نیروهای مسلح هیئتی تشكیل و رسیدگی را آغاز كرد و ابتدا با خانواده مذكور از نزدیك دیدار و مشكلات فعلی وی را بررسی و اقداماتی جهت رفع آن انجام دادند و با بررسی موضوع از زبان مدعی و دیگر افراد مسئول در قضیه پیگیری موضوع را تا حصول نتیجه ادامه خواهد داد.

وی در ادامه با اشاره به درج خبرهای برخی سایت‌ها كه نسبت به انتشار خبر فوق اقدام كرده‌اند، افزود: هر كدام از سایت‌های به محض آگاهی چنانچه قصد خدمت یا اطلاع رسانی صحیح موضوع را داشتند، می‌توانستند آن را به ستاد كل یا نیروی مربوط اطلاع داده و حقایق را منتشر می‌كردند لیكن بعضی از سایت‌ها به صورت مشكوك به خبر فوق جنبه احساسی داده و با شرح و تفسیر گسترده و صرفا با اتكاء به نظر مدعی، آن را منتشر و نیروهای مسلح و سازمان قضایی كشور را متهم كردند كه در اینجا عنصر مجرمانه سایت‌های فوق، بسیار مشهود است.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل پیرامون توضیح بیشتر اصل واقعه اظهار داشت: سربازی كه از خدمت فرار و بعد از مدتی خود را جهت انجام خدمت معرفی می‌كند، یگان مربوط در اجرای مقررات، او را بازداشت و تحویل دادسرا می‌دهد تا به جرم او رسیدگی و در خصوص ادامه خدمت وی، تعیین تكلیف كند. او هنگامی كه از سوی دادگاه به زندان محكوم می‌شود، در مدت زندان‌ ادعای بیماری می‌كند و سپس به بیمارستان انتقال و پس از عمل جراحی به دلیل آبسه نخاعی فلج می‌شود و فرد مذكور ادعا دارد كه قبل از بازداشت تنبیه بدنی شده و همین موضوع باعث فلج شدن وی شده و در مدت بازداشت به كمر درد وی توجه نشده و دیر به بیمارستان منتقل شده است و به همین دلیل از مسئولین ذیربط شكایت شده است.

وی همچنین تاكید كرد: پزشكان متخصص، علت فلج شدن وی را آبسه نخاعی كه دلایلی غیر از تنبیه بدنی دارد، دانسته و قاضی نیز رای به برائت متهم داده است لیكن به اعتراض شاكی موضوع مجددا در سیر مراحل بررسی قرار گرفته و تاكنون حكم قطعی صادر نشده است.

كمالی پیرامون اخبار كذب برخی سایت‌ها كه با وجود اینكه به اصل موضوع جهل داشتند و فقط ادعای شاكی را شنیده بودند، افزود: جای بسی تأسف است كه این رسانه‌ها نیروهای مسلح و سازمان قضایی را متهم دانسته و به راحتی آب به آسیاب دشمن و دستگاه‌های سخن‌پراكنی غربی و معاند ریخته‌اند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: البته نیروی مسلح ضمن اینكه مشكلات فرد مذكور را در اجرای مقررات رسیدگی و تا حد امكان بر طرف خواهند كرد. پیگیری‌های لازم را جهت احقاق حق فرد مذكور نیز به عمل خواهند آورد و حق شكایت از رسانه‌های متخلف را برای خود محفوظ می‌داند.


منبع : ایبنا نیوز
پی نوشت : این خبر برای سال 90 می باشد و اکنون خبری از او در دست نیست ولی این اتفاقات کم نیستند که میوفتند در خدمت اجباری!
Admin Logo
themebox Logo