تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - سوی دیگر کارت پایان خدمت غیر واقعی برخی فوتبالیست ها

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

سوی دیگر کارت پایان خدمت غیر واقعی برخی فوتبالیست ها

نویسنده :guest guest
تاریخ:چهارشنبه 30 مهر 1393-03:45 ب.ظ
کارت پایان خدمت فوتبالیست هایی که با مدرک غیر واقعی، معافیت گرفته بودند باطل شده، اسامی شان را صدا و سیما اعلام کرده و تصویرشان بارها در رسانه ها به چاپ رسیده ، اما صحبتی از نظامیان عالی رتبه ای که زمینه این فساد نظامی رو مهیا کرده اند، در میان نیست.
یک طرف ماجرا،‌بازیکنانی هستند که مانند بسیاری دیگر از جوانان ایران، دلشان نمی خواسته بروند سربازی و موقعیت خریداری خدمت به هر طریق ممکن برایشان مهیا شده است.
اما طرف دیگر، نظامیانی ایستاده اند با درجه موقعیت اداری ممتاز یا ضریب نفوذ بالا در نیروهای مسلح که اسناد تقلبی را تایید کرده و کارت ها را صادر کرده اند.
گستره جغرافیایی تقلبی که صورت گرته بسیار چشمگیر است.کارت های معافیت از شمال تا جنوب و غرب و شرق کشور صادر شده است. پرسش اینجاست که چرا نامی از متخلفان نظامی احتمالی در میان نیست؟
این روزها مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح، مصاحبه هایی تحکم آمیز علیه فوتبالیست هایی که نامشان فاش شده ، انجام می دهند.
مهر علی باران چشمه،رییس تربیت بدنی نیروهای مسلح در خصوص وضعیت مهرداد پولادی که ستاره ایران در جام جهانی بوده و اینک در قطر به سر می برد، به خبرگزاری فارس گفته :‍ " شاهد بودیم که پولادی به تیم ملی دعوت شد و حتی به پرتغال هم رفت.خواستار این شدیم که او اجازه فعالیت در هیچ باشگاه و تیم ملی را نداشته باشد. اگر هم قرار دادی بسته از نظر ما باطل است."
به گفته مهر علی باران چشمه ، هرگاه مهرداد پولادی به ایران برگردد از خروجش جلوگیری شده و طبق "مقررات و ضوابط" با او برخورد خواهد شد.
موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح هم به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته :" در رابطه با فوتبالیست هایی که تخلف کرده اند دو تنبیه را در نظر گرفته ایم. اول اینکه کارت شان باطل شده و دوم اینکه در محاکم قضایی به جرم شان رسیدگی خواهد شد. این افراد حتما باید با حقوق سربازی در تیم های نظامی بازی کنند یعنی باشگاه های نیروهای مسلح حق ندارند مبلغی تحت عنوان قرار داد یا پاداش به آنان بدهند."
ولی افزوده است :" در صورتی که هر یک از بازیکنان به این موضوع توجه نکنند، باید ادامه سربازی خود را در یگان های نیروهای مسلح به اتمام برسانند."
در این بین،حسین ماهینی بازیکن تیم ملی ایران در جام جهانی و باشگاه پرسپولیس که به خاطر ابطال کارت معافیت راهی تراکتور سازی شده بود، ممکن است در این تیم هم نتواند بازی کند.
موسی کمالی می گوید هیچ یک از این فوتبالیست ها حق بستن قرار داد ندارند. اینها باید در ستاد کل تقسیم شوند و در تیم هایی که ما تعیین می کنیم به سربازی بروند، بنابراین موضوع قرارداد ماهینی با تراکتور سازی در حال بررسی است و قطعا برخورد های لازم با متخلفان انجام خواهد شد.
موضوعی که این مقام نظامی گفته ، در هیچ کجای فوتبال حرفه ای جهان مصداق ندارد و مغایر با قوانین و اصول فدراسیون جهانی فوتبال است.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح نکته دیگری هم یادآور شده :" اگر همکاری این بازیکنان با تیم هایشان خوب نباشد و بازی خوبی از خودشان ارایه ندهند، باید در یگان های نظامی ما بقی سربازی شان را ادامه دهند."
او از رسانه ها خواسته از جوسازی پیرامون " برخورد نشدن با تخلف بازیکنان" پرهیز کنند، زیرا پرونده این افراد در دستگاه قضایی در حال پیگیری است.
آقای کمالی اما توضیحی نداده که مقامات نظامی عالی رتبه ای که خودشان یا سیستم تحت امرشان کارت پایان خدمت می فروشند در چه وضعیتی به سر می برند و پرونده شان - اگر که پرونده ای برای شان تشکیل شده باشد- در کدام دستگاه قضایی در حال پیگیری است.


منبع : رادیو فردا

پی نوشت : اولا طبق قوانین فیفا در لیگ های حرفه ای تمامی باشگاه ها باید خصوصی باشند نه دولتی. وجود باشگاه های نیروهای مسلح در لیگ حرفه ای خلاف این قوانین است. دوما بازی کردن بازیکنان حرفه ای و ملی در تیم های دولتی هم نمونه دیگر این تخلف قوانین فیفا است. سوم اینکه این فوتبالیست ها تا همین الان هم به اندازه سی سال کارکرد یه کارمند پول درآوردند البته بدون پایان خدمت و از الان به بعد هم به عنوان تجربه شغلی خواهد بود. آیا این فرصت برای بقیه هم وجود داره؟ آیا این انصافه دیگران ( غایبان) حتی برای شکم خود هم نمی توانند کار کنند. مشخصه که تمامی اینها تبعیض و فساد و بی عدالتی است و تنها راه این بی عدالتی و فساد ایجاد ارتش حرفه ای و سربازی حرفه ای و اختیاری می باشد. البته این نمونه ای از فساد های گستره در این موضع هست. فکر کنید تا حالا چندین آقازاده یا رانتی یا افراد دارای نفوذ از همین طریق معاف شدند و کسی خبر دار نشده یا صداشو در نیاوردند. متاسفم از اینکه مردم این همه فساد و بی عدالتی و ظلم رو می بینند و باز هم حرفهای ساده لوحانه مقدس بودن سربازی یا مرد شدن در سربازی یا غیره رو می زنند و در برابر این همه ظلم و فساد سکوت می کنند. روزی این سکوت دامان خود سکوت کنندگان رو خواهد گرفت. به امید آن روز....
Admin Logo
themebox Logo