تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - فوتبالیست ها و ضرورت نگاه یکسان درقانون

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

فوتبالیست ها و ضرورت نگاه یکسان درقانون

نویسنده :guest guest
تاریخ:یکشنبه 9 آذر 1393-03:06 ب.ظ

اگر بخواهیم به معنا و مفهوم خدمت نظام وظیفه و فلسفه وجودی و کارکرد آن در حفظ تمامیّت ارضی کشور بپردازیم سخن به دراز خواهد کشید و به وادی شعار و شعار زدگی گرفتار خواهیم شد. دیگر همگان بخوبی می دانند که خدمت سربازی واجب است و مقدس و بعنوان یک وظیفه ملی، دینی برگردن جوانان است. از سوی دیگر نیز فرصتی برای "مرد شدن" است. و صدها شاخصه دیگر که مجموعآ خدمت زیر پرچم را هویتی مقدّس و اثر گذار می بخشد.

به جرات می توان ادعا کرد که هیچ واقعه و مقرراتی در زندگی به اندازه "سربازی رفتن" مورد توجه جوانان و بطریق اولی، والدین و خانواده ها نیست. هر خبر و شایعه ای در این زمینه بسرعت دهان به دهان می شود و بدون تعارف بگویم که مشمولان مفری می جویند تا روزنه ای پیدا شود و از زیر بار این تعهد اجتماعی شانه خالی کنند. این ها را گفتیم تا همگان بدانند – و البته می دانند – خدمت نظام وظیفه یا همان سربازی راهی است که "باید" پیموده شود و گریزی هم از آن نیست. قانون نظام وظیفه عمومی با قوانین بر خاسته از خشکی و صلابت نظامی اصولآ اعتبار و احترامی ورای مقررات حکومتی را در خود نهفته دارد. این باوری است بنیادین که در افکار عمومی نهادینه شده و ذره ای جعل و تقلب را در این زمینه برنمی تابند. روی دیگر سکه امّا، نگرش یکسان به مشمولین و اجرای بدون تبعیض قوانین مربوطه از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی است که همواره باید جدی گرفته شود.

در ماه های اخیر ماجرای سربازی نرفتن ده ها نفر از فوتبالیست ها و تهیه کارت های جعلی و گریز متقلبانه و غیر قانونی از این تعهد اجتماعی، دستگاه قضاء و قانون نظام وظیفه عمومی را به چالش کشیده است. اصولآ حواشی تلخ و اقدامات غیر اخلاقی بعضی از فوتبالیست ها و درآمدهای میلیاردی در کنارسطح نازل کیفیّت فوتبالشان، نوعی نگرش منفی اجتماعی بوجود آورده است. فرار از سربازی به طرق مختلف و اغلب با تهیه کارت جعلی پایان خدمت و بعضآ گردنکشی در برابر قانون و مراجع قانونی، نوعی عصبیّت در جامعه و بویژه در جوانان و قشر تحصیلکرده بر جای گذاشته است. سؤالاتی که بسادگی و بدرستی در افکار عمومی شکل گرفته پاسخی شایسته و اقدامی بایسته را می طلبد.

اقدام غیر قانونی از سوی هر کس که باشد مستوجب تنبیه است. ( بویژه از سوی ورزشکاران، جعل و تقلب تحت هیچ شرائطی پذیرفتنی نیست) کارت پایان خدمت جعلی یک خلاف و اقدامی غیر قانونی است. تنبیهات قانونی اگر در مورد هر کس اجرا شود – که باید بشود – درمورد فوتبالیست ها بایستی واکنش مقامات ذیصلاح جدی ترو با صلابت تر و بدور از هر اغماضی باشد. تقلب و جعل یکی از معتبرترین و رسمی ترین اسناد دولتی توسط تعدادی فوتبالیست ( با آن پیش زمینه ذهنی منفی از حرکات و حواشی و جنجال های داخلی و خارجی نزد افکار عمومی) به اندازه کافی زشتی و قباحت دارد که جای هیچ بخشش و اغماضی بر جای نگذارد. در چنین شرائطی هر گونه گذشت تضییع حقوق کسانی است که در سخت ترین وضعیت شخصی و خانوادگی، به سربازی می روند و تا آخرین روز دین خود را به کشور خود ادا می کنند.

حال اگر با سرپوش نهادن به اعمالشان، درخواست بازگشت کنیم و دوستانه بخواهیم در پاسخ به افکار عمومی، به تیم های نظامی بروند و از سرلطف فوتبالی بازی کنند! و بجای میلیارد، چند صد میلیون ناقابل بگیرند، با کدامیک از اصول عدالت اجتماعی و تقدس سربازی و هویت ملی و از همه مهمتر یکسان بودن قوانین رکین نظامی سازگار است؟ و در این میان گناه صدها هزار جوانی که از قضای روزگارفوتبالیست نیستند و با متانت و فروتنی در برابر قانون سر فرود می آورند و به سربازی می روند چیست؟روشن است که این فوتبالیست های باصطلاح طراز اول، با اقدامات خلاف قانون خود نظام قضائی، سازمان نظام وظیفه عمومی و تشکیلات انضباطی دستگاه ورزش و فدراسیون فوتبال را به چالش کشیده اند. بر اساس اعلام نظر نهادهای نظارتی و نیز اعلام نظر نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، که بر مجرمیت آنان تاکید دارد، بسیاری از آنان با سوء استفاده ازهمین کارت های جعلی به بهترین منافع مالی و معنوی رسیده اند.(*)، انتظار افکار عمومی، واکنش متناسب از سوی نهادهای ذیصلاح و پاسخ شایسته ای است که می طلبد.

(*) – نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری فارس – خبرنامه الف / شنبه ۲۴ آبان ماه


منبع : محمود صباغی در الف


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo