تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - خرید سربازی خوب یا بد ؟

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

خرید سربازی خوب یا بد ؟

نویسنده :guest guest
تاریخ:دوشنبه 24 آذر 1393-02:18 ب.ظ

طی چند روز گذشته به هر طرف که نگاه می کنی حتما تیتر درشتی از خرید سربازی توجه شما را جلب میکند چرا که اغلب افراد جامعه به نوعی با این پدیده سرو کار دارند، در تاریخ 36 ساله پس از انقلاب اتفاقات زیاد و گاها بسیار متفاوتی در این حوزه رخ داده و زندگی عده ای را شیرین و گاهی زندگی عده ای دیگر را تلخ کرده است. اما متاسفانه باید اذعان کرد این تصمیم گیری ها اغلب غیر کارشناسانه بوده و متاسفانه تاثیرات بدی را روی آینده شغلی و زندگی قشر جوان که مهمترین قشر جامعه به حساب می آید گذارده است. همین 2 سال پیش بود که به یک باره تغییر و تحولات زیادی در حوزه نظام وظیفه رخ داد برخی از معافیت ها به یک باره لغو شد و متاسفانه برنامه زندگی خیلی از جوانان که شاید به این معافیت ها دل بسته بودند را به هم ریخت.

پس از خبر معافیت های جعلی فوتبالیست ها و تصمیم عجیب نظام وظیفه مبنی بر اینکه این فوتبالیست ها می توانند برای تیم های نظامی بازی کنند ( که تعجب بسیاری از افراد جامعه را به همراه داشت ) اکنون خبر خرید سربازی توسط سرباز فراری ها ! ( افرادی که 8 سال یا بیشتر از زمان خدمت آنها سپری شده ) روی تمام خبرگزاری ها مجله ها و روزنامه ها با تیتر درشت خود نمایی می کند.

 نفس اجازه خرید سربازی به شرط بهبود شرایط سربازان وظیفه عمل صحیحی است به طوری که میتوان به سربازی به عنوان یک شغل موقت نگاه کرد. نظام وظیفه می تواند با ساماندهی سربازان و کاهش تعداد سربازان که عملا می تواند به 20 یا حتی 15 درصد تعداد فعلی برسد و دریافت وجه از افرادی که قصد خدمت سربازی ندارند شرایط سربازی را بهتر کرده و با افزایش حقوق سربازان از قانون شکنی ها در آینده نیز جلوگیری کند.

اما مشکلی که اکنون مطرح است این است که چرا سرباز فراری ها ؟ چرا همه افرادی که این شرایط را دارند نه ؟ به عنوان نمونه شخصی که در حال تحصیل بوده و اکنون به سن 27 سال یا بالاتر رسیده چرا نباید بتواند سربازی خود را بخرد؟ این ها سوالاتی است که نظام وظیفه و دولت باید به آن پاسخگو باشند تا این شاعبه که متاسفانه هر کسی به قانون دهن کجی کند هیچ مشکلی برایش پیش نخواهد آمد و حتی شرایط بهتری نیز پیدا خواهد کرد بر طرف شود.


منبع : سجاد صابری در سایت تابناک

Admin Logo
themebox Logo