تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - دولت نقشی در فروش سربازی ندارد

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

دولت نقشی در فروش سربازی ندارد

نویسنده :guest guest
تاریخ:شنبه 29 آذر 1393-04:46 ب.ظ

دولت در لایحه بودجه 94 پیشنهادی درباره معافیت دوره خدمت سربازی به مجلس ارائه کرده است مبنی بر اینکه: به دولت اجازه داده می‌شود تا تمامی مشمولان خدمت وظیفه عمومی که 10 سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف کند. به دنبال انتشار لایحه بودجه، هفته گذشته جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در نشست خبری با اعلام آمار یک میلیون و پانصد هزار نفری مشمولان غایب در خصوص جریمه مشمولان وظیفه غایب اظهار کرد: میزان جریمه و نحوه اجرای این طرح بر اساس آیین‌نامه‌ای خواهد بود که از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و پس از تأیید ستاد کل به تصویب هیات وزیران می‌رسد؛ در حال حاضر مبلغ 20 میلیون تا 50 میلیون تومان برای خرید مد نظر است.

فروش غیبت سربازی بر عهده ستاد فرماندهی نیروهای مسلح است
معاون امور تفنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهوری در خصوص فروش سربازی غایبان مشمول گفت: فروش غیبت سربازی به وسیله ستاد فرماندهی کل قوا اجرایی می‌شود و دولت نقشی در فروش سربازی ندارد. محمدرضا خباز با تاکید بر اینکه بحث فروش سربازی در مجلس پنجم و ششم هم مطرح بود، تصریح کرد: در مجلس ششم قانون فروش سربازی تصویب شد اما شورای نگهبان بر آن ایراد گرفت. خباز افزود: بر اساس نظر شورای نگهبان، مجلس نمی‌تواند برای نهاد‌های زیر نظر رهبری قانون تصویب کند مگر اینکه جمله به شرط موافقت رهبری ضمیمه این قانون شود.

معاون امور تفنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در آن زمان سازمان نظام وظیفه با مازاد نیرو روبه‌رو بود، ادامه داد: به علت وجود مازاد نیرو این قانون سرانجام اجرایی شد اما بعد از مدتی مسئولان نظامی اعلام کردند که ستاد نظام وظیفه به همه سربازان مشمول نیاز دارد و دیگر مجلس قانونی را مبنی بر فروش سربازی اعلام نکند، چون ستادکل نیروهای مسلح به هیچ وجه با آن موافقت نخواهد کرد. وی با تاکید بر این که طرح جدید پیشنهادی دولت مبنی بر فروش سربازی مشمولان غایب می‌تواند عاملی در جهت بهبود وضعیت اجتماعی غایبان باشد گفت:کسانی که به سربازی نرفته‌اند به طور حتم از یک سری امکانات اجتماعی از جمله سفر به خارج از کشور یا انجام امور بازرگانی محروم هستند که در صورت خرید سربازی مشکلات آنها برطرف می‌شود.

معاونت پارلمانی رئیس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا میزان جریمه در نظرگرفته‌شده برای مشمولان غایب عادلانه است؟ بیان کرد: هیچ اجباری برای خرید سربازی وجود ندارد و این موضوع کاملا برعهده غایبین است که جریمه مدت زمان غیبت خود را بپردازند تا سربازی خود را بخرند و یا به سربازی بروند و اگر در نهایت تمایل به استفاده از هیچ کدام این فرصت ها نداشتند صبر کنند تا طرح دیگری ارایه شود و شرایط بهتری در آینده فراهم شود، پس بر اساس این شرایط عدالت اجتماعی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

خباز با تایید اینکه بی‌شک همه یک میلیون و پانصدهزار نفر مشمول غایب به طور حتم قادر به پرداخت جریمه وخرید سربازی خود نیستند، تصریح کرد: بعضی از مشمولان در خارج از کشور به سر می‌برند و برخی دیگر قادر به پرداخت جریمه نقدی نیستند اما بر اساس پیش‌بینی‌ها احتمالا یک میلیون نفر می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. به گفته وی، اگر به طور میانگین میزان جریمه نقدی 35 میلیون تومان در نظر گرفته شود و یک میلیون نفر قادر به پرداخت این جریمه باشند، حدود 35 هزار میلیارد تومان بودجه از این طریق در اختیار سازمان متولی این امر قرار می‌گیرد.

هنوز هیچ مصوبه ای به سازمان نظام وظیفه ابلاغ نشده است
با این حال سرهنگ غفاری، مسئول امور رسانه‌ای نیروی انتظامی گفت: سازمان نظام وظیفه کشور تا ابلاغ نهایی این مصوبه نمی‌تواند اطلاعاتی در این زمینه در اختیار مشمولان قرار دهد. براساس اطلاعات منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا به محض دریافت بخشنامه مربوط به جزئیات این مقررات، اخبار مربوط به آن را از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان در سایت پلیس به نشانی www.vazifeh.police.ir اطلاع رسانی خواهد کرد، بنابراین متقاضیان از مراجعه به سازمان وظیفه عمومی خودداری کنند.

با این حال به گفته جانشین نیروهای مسلح، مشمولان غایبی که از فرصت فراهم‌شده در سال 94استفاده نکنند، قانون خدمت وظیفه عمومی از جمله محرومیت اجتماعی (پروانه کسب، اشتغال و وام) و دستگیری درباره آنان اعمال خواهد شد و کسانی که آنان را به‌کار گیرند در اجرای قانون باید با آنها برخورد شود و برای بار نخست هزینه یک سرباز (بالغ بر سه میلیون تومان) و بار دوم هزینه سه سرباز را پرداخت کنند؛ این قانون در سال آینده مدنظر بوده و دستگاه‌ها باید این موضوع را بدانند.

به گفته مقامات اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، میزان جریمه فردی که 8 سال غیبت کرده با فردی که 20 سال غیبت داشته متفاوت است و همچنین موضوع تحصیلات اینکه یک نفر زیر دیپلم و دیگری دکتری باشد، در میزان جریمه تعیین کننده است.


منبع : بهار نیوز

پی نوشت : دقت کنید خودشون رقم 35 هزار میلیارد تومان رو پیش بینی کردند. کل رقم برای تشکیل ارتش حرفه ای چهار هزار میلیارد تومان سالانه هست یعنی با این رقم 35 هزار میلیارد تومان میشه برای بالای هشت سال ارتش حرفه ای داشت. البته ایشون در مصاحبه ای که انجام دادند گفتند که" غایبان عزیز میتوانند یا سربازی خود را بخرند یا به سربازی بروند یا اینکه منتظر باشند که طرح دیگری ارایه شود و شرایط بهتری در آینده فراهم شود." امیدوارم منظور ایشون از ارایه طرح دیگر همون تشکیل سربازی داوطلبانه و حرفه ای باشه. و اینکه تا اون زمان بحث دستگیری غایبان مطرح نشه. چون به گفته ایشان عده ای که سربازی نمی روند و پول خرید هم ندارند لابد منتظر ارایه طرح جدید و شرایط بهتر آینده هستند. و در پایان اینکه امیدوارم ستاد کل با رهبری مشورت و هماهنگی کرده باشد و این طرح در مجلس تصویب بشه تا حداقل بخشی از جوانان این مملکت بعد از چندین سال محرومیت کامل اجتماعی در مملکت خود غریب نباشند. ( هر چند بنا به پیش بینی خباز یک میلیون نفر می توانند سربازی خود را بخرند و این تعداد برابر دو سوم کل غایبان بالای ده سال می باشد و این بخشی نیست و اکثریت است.) به امید برچیده شدن کامل بردگی نوین و تشکیل ارتش و سربازی حرفه ای و سربازی داوطلبانه.
Admin Logo
themebox Logo