تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - لزوم توجه دولت به قانون حقوق سربازان در بودجه

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

لزوم توجه دولت به قانون حقوق سربازان در بودجه

نویسنده :guest guest
تاریخ:جمعه 5 دی 1393-02:32 ب.ظ

رئیس جمهور حسن روحانی با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه ۹۴ را تقدیم پارلمان کرد. سقف کل بودجه ۹۴ از سوی دولت ۸۳۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، البته برای سال آینده سقف بودجه عمومی ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است. بر اساس این گزارش، طبق لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۴، مجموع بودجه وزارت دفاع، ستاد مشترک ارتش، ستاد مشترک سپاه، بسیج و ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ۲۸۱۶۷۴۱۷۰ میلیون ریال پیش‌بینی شده است؛ حال آنکه همین رقم در بودجه سال ۹۳ معادل ۲۱۲۱۷۶۲۷۲ میلیون ریال بوده است.
بدین ترتیب، با مقایسه بودجه دفاعی کشور در سال های ۹۳ و ۹۴، این نتیجه حاصل می‌شود که این رقم در بودجه پیشنهادی سال ۹۴ در مجموع ۳۲.۵ درصد افزایش داشته است.

دکتر روحانی رئیس جمهور عزیز با توجه به اینکه ایشان حقوق دان هستند باید سوال کنیم که بودجه ای برای اجرای ماده ۴۹ قانون نظام وظیفه که مربوط به حق و حقوق سربازان است آیا در نظر گرفته شده است؟ همواره ستادکل و سازمان نظام وظیفه به اجرای قانون سربازی اجباری تاکید می کنند و سردار موسی کمالی مشاور رئیس ستادکل خود را مدافع اجرای قانون سربازی می داند. از سردار کمالی انتظار است پیگیر بودجه حقوق سربازان باشد و به مردم اطلاع رسانی کند در قانون نظام وظیفه ماده ۴۹ بیان می کند، حقوق سربازان وظیفه حداقل ۶۰ درصد و حداکثر نود ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری است. که با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه می شود. و به تصویب فرماندهی کل می رسد. همانطور که ستادکل طبق قانون می خواهد مثلا با کسانی که کارت جعلی دارند برخورد کند یا طبق قانون مشمولان غایب را بازداشت می کنند یا طبق قانون سربازان غایب را از حقوق اجتماعی خویش محروم می کنند. و به اجرای قانون تاکید دارند انتظار است طبق همان قانون حقوق پرداخت کنند. همانطور که مسئولان کشور تاکید می کنند قانون مجلس و مملکت است. حقوق سربازان نیز قانون همین مجلس و مملکت است. اسلام می گوید از حق خودت ببخش ولی در برابر حقوق اجتماعی و حقوق ملت مصمم باش.

از سال ۹۱ تا به امروز بودجه نهاد های نظامی هفتاد درصد افزایش پیدا کرده است و حال رییس جمهور حقوقدان ما باید پاسخ این پرسش را بدهد که از این میزان افزایش چقدر صرف سربازان وظیفه ای که به اجبار و ناچاری به خدمت بردگی میروند پرداخت میشود و چه مقدار وضعیت این بخش از جوانان عزیز بهتر خواهد شد؟


منبع : حسن احمدی در الف
Admin Logo
themebox Logo