تبلیغات
خدمت بیگاری و اجباری سربازی - منصوری آرانی مطرح کرد: پیشنهاد سربازان حرفه ای به جای سربازان اجباری

سربازی داوطلبانه آری؛ اجباری نه

منصوری آرانی مطرح کرد: پیشنهاد سربازان حرفه ای به جای سربازان اجباری

نویسنده :guest guest
تاریخ:چهارشنبه 13 اسفند 1393-03:33 ب.ظ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی منصوری به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، سرانجام، بحث و اظهارنظرهای متفاوت درباره موضوع جریمه مشمولان غایب از خدمت وظیفه، به مصوبه ای انجامید که نمایندگان مجلس، دیروز آن را در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور به تصویب رساندند. بر اساس این مصوبه، مجلسی ها به دولت اجازه دادند همه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که «بیش از ۸ سال» غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف کند. اگرچه این بند از تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۹۴ تصویب شد، اما بحث ها و اخطارهای مخالفان را نیز به دنبال داشت؛ در این میان، نه اخطارهای مربوط به اصل سوم قانون اساسی در مورد اعمال تبعیض ناروا اثرگذار شد و نه پیشنهاد حذف این بند. حتی پیشنهاد اصلاحی برخی نمایندگان نیز مورد تایید سایرین قرار نگرفت. این بند در شرایطی به تصویب رسید که کارشناسان نظامی در همین راستا، بر این باورند که باید به جای سربازان اجباری به دنبال سربازان اختیاری باشیم.
بر اساس آنچه در بند ط تبصره ۶ لایحه بودجه آمده است، جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه بر مبنای مدارک تحصیلی متفاوت است. به عبارت دیگر مشمولان غایب با مدرک زیردیپلم باید جریمه نقدی ۱۰ میلیون تومانی را برای دریافت کارت معافیت پرداخت کنند. همچنین جریمه مصوب برای دارندگان دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون تومان و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال ۱۰ درصد (۱۰ درصد) به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش ماه، یک سال محسوب می شود. برای مشمولان متاهل نیز پنج درصد(۵ درصد) و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند پنج درصد (۵ درصد) از مجموع مبلغ جریمه کسر می شود. از سوی دیگر و براساس همین بند، تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود.

استدلال مخالفان
آنچه نمایندگان مجلس در جلسه دیروز درباره جریمه مشمولان غایب از خدمت وظیفه بر آن تاکید داشتند، موضوع تبعیض میان مشمولان بود. برخی بر این باور بودند که جریمه شدن مشمولان غایب به طور کلی موضوعی تبعیض آمیز است، مثلانادر قاضی پور در اخطاری با استناد به اصول ۱۹، ۲۰ و ۲۳ قانون اساسی، این بند را تبعیض آمیز خوانده و تاکید کرد که در این شرایط افراد مستضعف امکان پرداخت جریمه را ندارند و در مقابل، سرمایه داران می توانند سربازی را بخرند. در همین حال مهدی دواتگری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس که خود حقوقدان است، در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن مخالفت با بند مذکور و موضوع جریمه مشمولان غایب از خدمت وظیفه، این امر را مغایر با قانون اساسی خوانده و تاکید کرد: «در قانون اساسی یکی از وظایف دولت و حاکمیت رفع تبعیض های ناروا است.» به هر روی روند اخطارها به این بند از تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۹۴، تاحدی بالاگرفت که پیشنهاد حذف این بند برای آنچه رفع تبعیض خوانده می شود مطرح شد؛ پیشنهادی که با مخالفت مجلسی ها روبه رو شد.

     به دنبال سربازان حرفه ای باشیم
مخالفان بند ط تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۹۴، در شرایطی به موضوع جریمه مشمولان غایب از خدمت وظیفه انتقاد می کنند که کارشناسان نظامی بر این باورند که سرباز بالای ۳۰ سال برای خدمت، نیرویی کیفی و حرفه ای به حساب نمی آید؛ این موضوعی است که به گفته عباسعلی منصوری آرانی، نماینده کاشان اران وبیدگل، در کشورهای توسعه یافته دنیا مطرح است. منصوری آرانی که پیش از نمایندگی مجلس «امیر سرتیپ» بوده است در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه باید سربازی اجباری را کنار گذاشته و به دنبال سربازی اختیاری و سربازان حرفه ای باشیم، گفت: ما نزدیک به دو میلیون نفر در داخل کشور و حدود ۳۶۰ هزار نفر در خارج از کشور سرباز فراری و مشمولان غایب از خدمت داریم که یکی از مهم ترین علت های این پدیده، اجباری بودن سربازی در ایران است. به باور او در سربازی اجباری انگیزه وجود ندارد و همین موضوع سبب می شود، آمار غایبان و سربازفراری ها بالاباشد. منصوری آرانی با تاکید بر اینکه تعداد سربازان فراری و مشمولان غایب نشان می دهد این موضوع در کشور به معضل تبدیل شده است، گفت: «غیبت و فرار از سربازی در دل اجباری بودن آن متولد می شود؛ از سوی دیگر شرایط جامعه به ویژه شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز می تواند در این امر دخیل باشد.» به گفته منصوری آرانی درگیری افراد به مسائل اقتصادی و معیشتی در زمانی که کشور دچار بحران های اقتصادی است یکی از دلایل غیبت یا فرار از سربازی است.

ایجاد صندوقی برای سربازان حرفه ای
منصوری آرانی در ادامه گفت وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه اگر شرایط را برای پرداخت جریمه مشمولان غایب از خدمت وظیفه آسان تر کنیم درآمد بالایی را در اختیار نیروهای مسلح قرار می دهد، پیشنهاد کرد: «با این درآمد می توانیم صندوقی برای حمایت مالی از سربازان حرفه ای ایجاد کنیم. به گفته این نماینده مجلس داشتن سربازان حرفه ای و حمایت از آن، نوعی سرمایه گذاری برای کشور است.»


منبع : پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی منصوری
Admin Logo
themebox Logo